Blog
SIKÇA SORULAN SORULAR / MERAK ETTİKLERİNİZ

SIKÇA SORULAN SORULAR / MERAK ETTİKLERİNİZ

Ambalajlı su ve damacanalar hakkında merak ettiğiniz her şey.

1) Neden ambalajlı su tercih etmeliyim?

Ambalajlı su markaları Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı ve düzenli olarak denetim altında olduğundan, insan sağlığı yönünden ciddi riskler taşımaz. Bu sular yönetmelik gereği kaynağındaki haliyle temiz ve sağlıklı olmak zorundadır.

2) Polikarbonat damacanaların özellikleri nelerdir?

Uzun süreli ve geri dönüşümlü kullanım sağlayan polikarbonat damacanaların yapımında, endüstriyel bir organik kimyasal olan Bisphenol A (BPA) maddesi kullanılmaktadır. Bu maddenin Türk ve dünya mevzuatına göre insan sağlığı açısından risk taşımadığı kanıtlanmıştır. Polikarbonat damacanalar hem şeffaf olduğu hem de dezenfeksiyonu daha kolay sağlandığı için ambalajlı su sektöründe tercih edilmektedir.

3) Günde ortalama olarak kaç litre su içilmelidir?

Bu oran kişinin beslenme biçimine, vücut ağırlığına, günlük aktivitelerine, hatta yaşadığı yerin iklimine göre değişik göstermekle birlikte uzmanların tavsiye ettiği asgari miktar 1,5 litredir.

4) Pompa temizliği nasıl yapılır?

Su pompalarının sık sık temizlenmesi ve belirli aralıklarla değiştirilmesi suyun kalitesinin korunması için önemlidir. Su pompalarının iç kısmında bulunan körüklerin sürekli nemli olması toz taneciklerinin yapışmasına sebep olur ve zamanla ciddi bir kirlilik yaratır. Suda kötü tat ve kokuyu hissetmeye başladığınız anda pompayı temizlemeniz gerekir.

Pompa temizliği kaynar suyla, borunun hem iç hem dış kısmı yıkanarak yapılmalıdır. Deterjan kullanılacak ise bolca durulamayı da ihmal etmemek gerekir.

5) Damacanaların ömrü ne kadardır?

Damacanaların kullanım ömrüyle ilgili olarak önceleri 3 yıl ya da 75 kez su dolumu şeklindeki sınırlama, bakanlık tarafından 2016 yılında yapılan düzenlemeyle 5 yıla çıkarılmıştır. Dikkat edilmesi gereken nokta, damacanaların üzerinde kabartma halinde bulunan üretim tarihidir.