Blog
DR. FEREYDOON

DR. FEREYDOON

Tüm canlıların ortak ve en temel ihtiyacı olan suyun aynı zamanda bir ilaç olduğunu biliyor muydunuz?

Tüm canlıların ortak ve en temel ihtiyacı olan suyun aynı zamanda bir ilaç olduğunu biliyor muydunuz? Düzenli ve doğru zamanlarda su içmek bizi birçok hastalıktan koruduğu gibi, mevcut bazı hastalıklardan kurtulmamıza da yardımcı olur. Suyun bu iyileştirici gücü ise bir tesadüf eseri keşfedilmiştir.

 


Londra Üniversitesi St. Mary Hastanesi Tıp Fakültesi’nde eğitim gören ve ülkesine hizmet etmek için İran’a dönen Dr. Fereydoon Batmanghelidj, 1979 yılında gerçekleşen İran Devrimi sırasında idama mahkum edilir. Doktor olduğu için, hasta olan mahkumlar kendisinden yardım beklemektedir. Ancak hapishanede ilaç yok ki tedavi yapılsın… Doktor, ülser ağrısıyla kıvranan ve bu acıyı yaklaşık 10 saattir çeken bir mahkum görür. Adamın ölmek üzere olduğunu düşünür ve ona iki bardak su içirir. Hasta, sadece birkaç dakika içinde ağrısının hafiflediğini söyleyince Batmanghelidj su ile tedaviyi denemek ister. Suyun vücuda bir zararı yoktur. Ama belki farklı bir yararını keşfedecektir… Doktor, aynı hastayla yakından ilgilenerek ona 3 saatte bir 500 ml su vermeye devam eder. O günden sonra suyun şifa verici etkisi üzerine çalışmaya başlar. Araştırmalarına devam edebilmesi için hayatı bağışlanır ama tutukluluğu devam eder. Tahliye günü geldiğinde ise hakime “Bir müddet daha burada tutuklu kalmak istiyorum, zira araştırmalarımın en önemli evresine girmiş bulunmaktayım ve bu kadar çok hastayı dünyanın hiçbir yerinde, bu koşullarda bulamam." der. Gönüllü mahkum olarak araştırmalarını sürdüren Batmanghelidj, hazırladığı makalelerini çeşitli yerlerde yayınlatarak sesini dünyaya duyurur ve bir ekol oluşturur.


Tutuklu bulunduğu yaklaşık 3 yıllık süreçte 3 bin peptik ülser hastası mahkumu iyileştiren Batmanghelidj,1984’ten 2004’teki vefatına kadar Amerika’da bilimsel araştırmalarına devam eder. Yayımlanmış olan altı kitabından ne yazık ki sadece bir tanesi dilimize çevrilmiştir. “Hasta Değil Susuzsunuz” adlı bu kitapta birçok sağlık önerisi bulmanız mümkün. Bilim dünyasında fikir ayrılıklarına yol açan ve içinde sadece su barındıran bu tedavi yöntemini siz de deneyebilirsiniz. Hastalıklara çaresi hala tartışılsa da, hastalanmamak için bol su içmeyi ihmal etmeyin. Sağlıklı günler dileriz!